ساخت اولین لیزر حالت جامد خورشیدی در کشوردر مرکز تحقیقات لیزر و پلاسمای دانشگاه انجام شد

ساخت اولین لیزر حالت جامد خورشیدی در کشوردر مرکز تحقیقات لیزر و پلاسمای دانشگاه انجام شد


ساخت اولین لیزر حالت جامد خورشیدی در کشوردر مرکز تحقیقات لیزر و پلاسمای دانشگاه انجام شد

اولین لیزر حالت جامد دمیده شده با نور خورشید در گروه فیزیک و مرکز تحقیقات لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید چمران اهواز طراحی و ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر محمد صبائیان مدیر پروژه ساخت  لیزر حالت جامد خورشیدی در این دانشگاه، بیان کرد: در ساخت این لیزر، از یک بشقاب مایکروویو با قطر حدود دو و نیم متر و سطح حدود ۵ مترمربع استفاده شده است.

عضو هیات علمی گروه فیزیک دانشگاه شهید چمران اهواز، گفت: سطح این بشقاب با حدود دوازده هزار و پانصد آینه دو سانتی متر در دو سانتی متر پوشاند شد که محاسبات ما نشان
می دهد در روزهایی که شدت نور خورشید در شهر اهواز به ۱۰۰۰ وات بر متر مربع می رسد، شدتی در حدود ۵۶۰۰۰ وات بر متر مربع در کانون این بشقاب در کانونی با ابعاد لکه ۱۶ / ۱ متر مربع تجمع می کند. این شدت بر روی بلور لیزری حالت جامد Nd:YAG منتقل می­ شود.

صبائیان با بیان اینکه طراحی و ساخت کاواک لیزر این سامانه در مرکز تحقیقات لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید چمران اهواز انجام شد، افزود: نتایج تست اولیه، حدود ۲ وات پرتو همدوس لیزر را نشان داد که البته انتظار می رود با تنظیمات مجدد و رفع اشکالات، توان این پرتو لیزر را تا چندین برابر افزایش داد.

وی، ادامه داد: مهم ترین مزیت لیزر خورشیدی، عملکرد آن بدون هزینه بالای انرژی الکتریکی است. مزیت مهم دیگر، استفاده از آن در محیط های بیرون از شهر و در عملیات های صحرایی است. همچنین با استفاده از فیبر نوری، خروجی این لیزر را می توان برای کاربرهای تحقیقاتی وارد آزمایشگاه کرد.

 مسئول راه اندازی مرکز تحقیقات لیزر و پلاسما دانشگاه شهید چمران اهواز، اظهار امیدواری کرد با توجه مدیران پژوهشی و صنعتی کشور، بتوان از قابلیت های این لیزر در صنعت استفاده کرد و نسخه های بهبود یافته ای از آن ساخت که دامنه وسیع تری از کاربرد داشته باشند.

صبائیان در پایان گفت: تیم تحقیقاتی لیزر خورشیدی در دانشگاه شهید چمران اهواز را حامد آموزگار، دکتر حمیدرضا رضایی، محمد الهایی، جواد حمودی و دکتر سید محمد صفی الدین اردبیلی تشکیل داده و در دوره­ های زمانی مختلف در این پروژه همکاری موثر داشته اند که از تلاش آنها تشکر و قدردانی می شود.