نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی از پروژه پمپ های سرچاهی (SRP) ساخت دانشگاه دیدن کرد

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی از پروژه پمپ های سرچاهی (SRP) ساخت دانشگاه دیدن کرد


نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی از پروژه پمپ های سرچاهی (SRP) ساخت دانشگاه دیدن کرد

دکتر سید کریم حسینی نماینده مردم اهواز، باوی، کارون و حمیدیه از روند بهره‌برداری از پروژه پمپ‌های سرچاهی میله‌ای و مکشی (SRP ) که در دانشگاه شهید چمران اهواز طراحی و ساخته شده است، دیدن کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، در این بازدید میدانی دکتر افشین قنبرزاده مدیر دفتر کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه به ارایه توضیحاتی درباره طراحی و ساخت این پمپ ها پرداخت.

گفتنی است نخستین پمپ میلهای مکشی موسوم به SRP توسط دانشگاه شهید چمران اهواز و شرکت فراز مستقر در مرکز رشد این دانشگاه ساخته و در میدان نفتی آبتیمور ۵۰ نصب شد؛ تجهیزی که به گفته مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، صرفهجویی ۶۰۰ هزار یورویی و افزایش حداقل ۵۰۰ بشکهای تولید نفت را در چاه آبتیمور ۵۰ به دنبال دارد.

همچنین دومین پمپ میلهای مکشی SRP نیز پس از موفقیت در پروژه نخست بر روی چاه اهواز ۴۸۰ نصب شد.

پمپ‌های SRP که به عنوان یکی از ۱۰ قلم کالای اساسی وزارت نفت به کارفرمایی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و به همت دانشگاه شهید چمران اهواز طراحی و ساخته‌شده است، نقطه عطفی برای بومی‌سازی تجهیزات و کالاهای صنعت نفت در کشور به شمار میرود.   

افزایش توان تولید چاه، امکان نصب در عمق‌های پایین‌تر و دبی بیشت، طراحی و ساخت سامانه کنترل هوشمند پیشرفته، ارتقای سطح ایمنی تلمبه و ایمن‌سازی هوشمند و خودکار چاه، امکان طراحی و ساخت با هر مشخصات موردنیاز، ارتقای مشخصات فنی و رفع عیوب و نواقص سیستم‌های موجود، قطع وابستگی به کشورهای خارجی و اتکای کامل به توان داخل کشور، ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم در سطح استان خوزستان و کل کشور (با توجه به تأمین مواد اولیه و قطعات موردنیاز از سازندگان داخلی) ازجمله برتری‌ها و نقاط قوت این تجهیز بومی‌سازی شده است.